Raport Światowej Organizacji Zdrowia – wzrasta zachorowalność na raka

December 22, 2013 in 2013, mpe, Raporty, Zdrowie

Raport Światowej Organizacji Zdrowia – wzrasta zachorowalność na raka. Światowa Organizacja Zdrowia WHO alarmuje – liczba zachorowań na nowotwory wzrasta w szybkim tempie z roku na rok. Mimo postępów medycyny, rośnie także śmiertelność z tym związana.

Raport Światowej Organizacji Zdrowia - wzrasta zachorowalność na raka

W 2008 r. na świecie odnotowywano 12,7 mln nowych zachorowań i 7,6 mln spowodowanych nowotworem zgonów. W ubiegłym roku zachorowało już ponad 14 mln ludzi, a zmarło 8,2 mln.

Autorzy raportu wśród przyczyn wymieniają starzenie się społeczeństw, przyjmowanie przez mieszkańców krajów rozwijających się stylu życia typowego dla uprzemysłowionych państw Zachodu, niezdrową dietę, palenie papierosów i otyłość.

Najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie jest rak płuca. W 2012 r. zachorowało na niego 1,8 mln ludzi. Przytłaczająca większość z nich to palacze.

Rośnie zachorowalność i umieralność na raka piersi. W 140 państwach stał się on najczęstszym nowotworem kobiet, przy czym w krajach rozwiniętych śmiertelność z nim związana maleje, ale krajach biedniejszych, gdzie dostęp do nowoczesnych terapii jest ograniczony, umieralność rośnie i rak ten stanowi najczęstszą przyczynę zgonów na choroby nowotworowe wśród kobiet.

WHO prognozuje dalszy wzrost zachorowań na raka. Do 2025 r. na nowotwory zapadać będzie ponad 19 mln ludzi rocznie.

mpe/PolishUpdate

Polich Update_side

APN_300

Leave a reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>